Badem Göz

Badem GözBadem göz ameliyatı, göze estetik açıdan daha hoş bir şekil kazandırmak için göz kapağı pozisyonunun değiştirildiği cerrahi bir işlemdir. Yaşlanmaya bağlı olarak göz kapağı gevşeyerek alt göz kapaklarının dış köşesinin sarkmasına neden olur.

Aynı zamanda yanlış estetik müdahaleler, güneş hasarı ve cilt kanseri ameliyatı nedeniyle de sarkma görülebilir. Alt göz kapaklarının dış köşelerindeki kaslar kaldırılarak kişilerin istediği badem göz elde edilebilir.

Badem Göz Ameliyatı Nedir?

Yan kantus; üst göz kapağı ile alt göz kapağının buluştuğu, yatay bir V şeklinin oluştuğu dış köşedir. Alt göz kapağının açısı, gözün dışarıdan görülen kısmını belirler. Alt göz kapağının yüksekte olması, gözün daha küçük görünmesine neden olabilir. Açıyı düşürmek, gözün daha büyük ve parlak görünmesini sağlayabilir.

Kantoplasti olarak da bilinen badem göz ameliyatı, lateral kantal tendonu ve çevresindeki kasları daha güçlü hâle getirmek için kullanılan rekonstrüktif bir cerrahi işlemdir. Operasyonla, kantus dokularının güçlendirilmesini amaçlanır. Bu sayede göz küresi ve göz kapağının standart pozisyonu korunabilir. Göz kapağının dış köşelerine destek veren kas veya bağlar sıkılaştırılarak sarkık gözler düzeltilir.

Yaşla birlikte göz kapaklarının çok fazla sarkması durumunda da kantoplasti yararlı olabilir. Ayrıca, gözün açığa çıkmasına ve dolayısıyla kurumaya, kornea aşınmalarına ve göz enfeksiyonlarına karşı savunmasız olmasına neden olan dışa doğru dönük alt göz kapakları da düzeltilebilir.

Kantoplasti, sadece gözlerin yatay boyutunu artırmaya yönelik bir operasyon değildir. Aynı zamanda hastanın yüzüyle uyumlu estetik bir görsel yaratma operasyonudur. Alt göz kapaklarında sarkma olan, herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan kişiler badem göz ameliyatından yararlanabilir.

Aşağıdaki durumlarda badem göz ameliyatı yapılabilir:

 • Gözlerin dış köşesinin yukarı doğru açılı olması
 • Gözlerin iç köşesinin kalkık veya keskin olması
 • Hastaların daha büyük ve daha bir göz şekli istemesi yumuşak
 • Gözün dış köşesinin farklı açılardan dolayı gözleri asimetrik göstermesi

Badem göz ameliyatı, diğer bazı cerrahi uygulamalarla birleştirilebilir:

 • Üst blefaroplasti: Üst göz kapağının kaldırılması uygulaması, üst göz kapakları sarkık ve düşük olan kişiler için uygun bir işlemdir.
 • Alt blefaroplasti: Alt göz kapağı kaldırma ameliyatı, göz altı torbalarının alınması ve alt göz kapağının yeniden şekillendirilmesini içerir. Gözlerini daha geniş ve daha eliptik hâle getirmek isteyenler için uygun olabilir.
 • Kaş kaldırma: Kaşları kaldırma ameliyatı, daha geniş gözlere sahip olmak isteyenler için uygun olabilir.


Badem Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Badem göz ameliyatı; göz kapağı kaslarının ve dış tendonun yeniden konumlandırılmasını ve birleştirilmesini içerir. Blefaroplasti gibi diğer göz ameliyatları ile aynı anda yapılabilir.

Lateral kantoplasti, lateral kantus’un genişletilerek gözün yatay düzlemde uzatılması ve lateral yörünge kenarına sabitlenmesi ameliyatıdır. Bu operasyon, küçük gözlerin boyut olarak büyümesini sağlar. Aynı zamanda daha büyük bir simetri yaratacak şekilde göz kenarlarının yönü de ayarlanır.

İşlem, öncelikle gözün durumu ve tercih edilen şekil hastalarla görüşülerek planlanır. Enjeksiyonlar yapıldıktan sonra çoğu hasta işlem sırasında ek bir ağrı hissetmez. Daha sonra alt göz kapağı pozisyonu ayarlanır ve gözün köşesinde küçük bir kesi yapılır. Doku ayrılarak istenilen pozisyonda sabitlenir. Ardından dokular bir araya getirilerek kesiler dikişlerle kapatılır. Böylece gözlerin daha büyük, canlı ve doğal görünmesi sağlanır.

Genelde lokal anestezi altında gerçekleştirilen operasyon, ortalama 30 dakika ila 1 saat arasında sürer. Badem göz ameliyatına ek olarak farklı uygulamalar da yapılacaksa genel anestezi gereklidir. Genellikle hastaların sağlık kuruluşunda kalmasına gerek yoktur.

İşlem Sonrası

Ameliyat tamamlandıktan sonra kesiler kapatılıp dikilir. Göz, enfeksiyondan korunması ve şişliğin azaltılması için bir pansumanla kapatılır. Pansumandan önce kesilerin ve gözlerin üzerine bir merhem sürülür. Merhem, hastaların görüşünü bulanıklaştırsa da gözlerin yağlı kalmasına yardımcı olur.

Ağrı, genellikle ilk hafta içinde azalır, şişlik oluşabilir. İlk iki gün sık sık soğuk kompres uygulanması da şişliklerin ve rahatsızlığın azalmasında etkili olabilir.

Enfeksiyonu önlemek, ağrı ve iltihaplanmayı azaltmak için ilaçlar reçete edilebilir. Dinlenmek, komplikasyonları iyileştirmek ve önlemek için önemlidir. İlk hafta, ağırlık kaldırmadan veya eğilmeden yalnızca hafif aktiviteler yapılabilir. İkinci hafta ağır kaldırmadan orta düzeyde aktivitelerde bulunulabilir. İki hafta sonra genellikle aktivitede herhangi bir kısıtlama kalmaz.

Çoğu zaman dikişler, operasyondan 7 gün sonra alınabilir. Hastalar, dikişlerin alınmasından sonra günlük hayatına geri dönebilir. İyileşme sürecinin izlenmesi için genellikle 1 ila 2 hafta içinde takip randevuları planlanır.

Badem Göz Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Badem göz operasyoun nedeniyle komplikasyonlar nadiren meydana gelir. Enfeksiyon, her ameliyat için bir risk olsa da bu durum nadirdir. Kanama da nadiren meydana gelebilen risklerdendir.

Üst veya alt göz kapağındaki kasın hasar görmesi nedeniyle göz kapağı sarkabilir. Bunun olmaması için ameliyattan önce önlem alınır. Buna rağmen göz kapağının düşmesi durumunda tekrar operasyon yapılabilir.

Üst göz kapağın nedeniyle de komplikasyonlar yaşanabilir. Çok fazla deri alındığında gözün kapatılmasında zorluk yaşanabilir. Üst kapak derisi kesildiği için iz oluşabilir. Kesi kapak kıvrımındadır ve zamanla kaybolur ancak aşırı yara izi daha belirgin olabilir. Kapak asimetrisi oluşabileceği için değişiklik yapılması gerekebilir.

Operasyonun ardından bir miktar rahatsızlık, şişlik ve morarma meydana gelmesi normal kabul edilir. Bu süre zarfında morarma ve şişlik yavaş yavaş azalır. Bununla birlikte nadiren şiddetli ağrı veya işlem sonrasında görüşte değişiklik olması durumunda sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Badem Göz Ameliyatı Faydaları Nelerdir?

Badem göz ameliyatı ya da kantoplasti ameliyatının sağladığı bazı faydalar aşağıdaki gibidir:

 • Travma, yaşlanma veya herhangi bir hastalığın neden olduğu göz kapağı düşüklüğü ya da şekil bozuklukları dahil olmak üzere göz kapağı sorunları düzeltilebilir.
 • Üst ve alt göz kapaklarını birbirine bağlayan kaslar sıkılaştırılabilir.
 • Gözler genişler ve daha belirgin hâle gelebilir.
 • Daha önce hatalı gerçekleştirilen göz ameliyatlarının etkileri düzeltilebilir.
 • Kornea ve göz yüzeyi daha iyi korunabilir.
 • Göz kası desteği sağlamanın yanı sıra gözyaşı kanalı yağlanma kapasitesi geri kazanılabilir.

Badem Göz Hakkında Sık Sorulan Sorular

Badem göz ameliyatı, göze estetik açıdan daha hoş bir şekil kazandırmak için göz kapağı pozisyonunun değiştirildiği cerrahi bir işlemdir.

Ağrı, genellikle ilk hafta içinde azalır, şişlik oluşabilir. İlk iki gün sık sık soğuk kompres uygulanması da şişliklerin ve rahatsızlığın azalmasında etkili olabilir.

Prof. Dr.
Akif Özdamar
Göz Hastalıkları
MEDICANA ATAKÖY
Profili Gör
Oluşturma: 21.03.2024 04:23
Son Güncelleme: 21.03.2024 04:59
Oluşturan: Akif Özdamar
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri