SAĞLIK REHBERİ


Ses BozukluklarıSes kişinin en önemli karakteristik özelliklerinden biri olup hayat kalitesi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Sesin perdesi, tonu, gürlüğü, nefesliliği kişiden kişiye değişir. Ses fiziksel ve duygu durumumuzdan en fazla etkilenen özelliklerimizden biridir.  Disfoni veya diğer bir deyişle ses bozuklukları daha çok sesin yanlış veya fazla kullanımıyla ortaya çıkan fonksiyonel ses bozukluğu şeklinde olabileceği gibi organik, nörojenik veya psikolojik nedenlerden ötürü de gelişebilir.  Ses bozukluklarının hayat kalitesi üzerinde önemli bir etkisi bulunmaktadır. Ses bozuklukları kısık ses, seste çatallanma, güçsüz ses, nefesli ses, sesin hiç çıkmaması-afoni ve yorulma şeklinde olabilir.

Ses Bozuklukları Neden Görülür?

Uzun süreyle ara vermeden konuşma, bağırma, konuşurken boynun kasılması, çok hızlı konuşma, inişli çıkışlı konuşma, telefonla uzun süreli konuşma gibi sesin yanlış kullanılması ses tellerini hasarlandırarak fonksiyonel disfoniyle sonuçlanabilir. Sesin yanlış ve fazla kullanımından başka sigara, alkol kullanımı, yeterince su içilmemesi, çok kahve tüketilmesi, boğaz reflüsü eşlik eden üst solunum sisteminin enflamasyonları da ses tellerine zarar verip disfoniye yol açabilir.

Ses hijyenine dikkat edilmemesi durumunda ses tellerinde nodül, polip, ödem, kanama, kist, sulkus, granulom vb patolojiler ortaya çıkabilir. Ses bozukluğu pubefroni /ses saklama şeklinde olabileceği gibi ileri yaşla birlikte presbifoni olarak da karşımıza çıkabilir. Ses bozukluğunun nedeni, hiç ses çıkaramama/afoni şeklinde psikojenik veya ses tellerini hareket ettiren sinir felci de olabilir. Özellikle yetişkinlerde iki haftayı geçen ses kısıklığının arkasında kanser olabileceği akılda tutulmalıdır.

Ses Bozuklukları Tanısı Nasıl Konur?

Ses bozukluklarının tanısında öykü, subjektif değerlendirme, ses analizleri ve videolaringostroboskopi önemli yer tutar. 

Laringostroboskopi

Ses tellerini en iyi şekilde görmemizi sağlar. İyi bir Kulak Burun Boğaz değerlendirmesine eklenecek laringostroboskopik muayene ses bozuklukları tanısında çok önemli bir araçtır. Laringostroboskopik değerlendirmeyle normal ses tellerinin üzerindeki mukozal dalga formasyonu incelenebilmekte,  patoloji, ayrıntıları ile kolaylıkla izlenebilmektedir. Mukozal dalga ses bozukluklarının oldukça önemli bir kısmında bozulur.

Ses Bozuklukları Nasıl Tedavi Edilir?

Fonksiyonel ses bozukluklarında tedavinin ilk basamağı ses hijyeni ve ses tellerini hasarlama potansiyeline sahip faktörlerin- reflü sigara sinüzit vb. kontrolü oluşturur.

Ses Terapisi

Özellikle fonksiyonel ses bozukluklarında çok önemli bir yer tutar. Ses terapileri ile kişiye sesini daha doğru ve daha verimli kullanması ve günlük hayata uygulaması öğretilir. Konuşurken gırtlağa ve ses tellerine bindirilen yükün azaltılması ile ses telleri rahatlatılır. Sesin yanlış kullanıldığı durumlarda uygulanacağı gibi ses terapisi pubefroni, yaşa bağlı ses bozukluğu veya cinsiyet değiştirmelerde de uygulanabilmektedir.

Fonocerrahi (Mikroskopik Ses Cerrahisi)

Tedavinin diğer temel ayağını oluşturur. Ses terapisine uygun olmayan veya sonuç alınamayan hastalarda, Sesin yanlış kullanımının dışında bir nedenden ötürü oluşmuş hastalıklarda ameliyat seçeneğini değerlendirmek gerekir. Endolaringeal mikrocerrahi ile ağız içinden gırtlağa ve ses tellerine ulaşılabilmekte ve patolojinin tipine göre gerektiğinde lazer kullanılabilmektedir.

Ses Bozuklukları Hakkında Sık Sorulan Sorular

Uzun süreyle ara vermeden konuşma, bağırma, konuşurken boynun kasılması, çok hızlı konuşma, inişli çıkışlı konuşma, telefonla uzun süreli konuşma gibi sesin yanlış kullanılması disfoniye neden olur.

Prof. Dr.
Serap Köybaşı Şanal
Kulak Burun Boğaz
MEDICANA INTERNATIONAL İZMİR
Profili Gör
Oluşturma: 01.05.2022 11:51
Son Güncelleme: 01.05.2022 11:56
Oluşturan: Serap Köybaşı Şanal
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri