Penis Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavileri

Penis Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavileri



Penis kanseri, penisteki hücrelerin kontrolsüz çoğalması sonucu ortaya çıkan, nadir görülen bir kanser türüdür. Genellikle peniste cilt veya diğer hücrelerdeki kontrolsüz büyüme olarak kendini gösterir. Penis kanseri teşhisi bu bölgede bulunan lezyonlardan şüphelenilmesiyle başlayabilir ve ardından yapılan biyopsi sonucunda kesinleşir.

Penis Kanseri Nedir?

Penis kanseri, erkek üreme organı olan penisin hücrelerinde başlayan bir kanser türüdür. Bu kanser, genellikle penisteki cilt hücrelerinden veya diğer hücrelerden kaynaklanan anormal bir büyüme ve çoğalma süreci sonucunda ortaya çıkar. Penis kanserinde erken teşhis, diğer kanser türlerinde de ifade edildiği gibi önemlidir. Erken teşhis ile erken evrelerde fark edilebilen penis kanserinde, tedavi hastalığın seyrini etkileyebilmektedir.

Penis Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir?

Penis kanseri genellikle yassı hücreli karsinom adı verilen bir kanser türüdür. Bu tür kanserler, genellikle penisteki epitel hücrelerinden köken alır. Penis kanseri görülebilmesinde etkili olabilen bazı risk faktörleri de bulunmaktadır:

 • Yaş Faktörü: Genellikle orta ve ileri yaş erkeklerde penis kanseri görülmesi açısında risk faktörü olabilmektedir.
 • Sigara İçme: Sigara içmek diğer kanser türlerinde olabildiği gibi penis kanseri riskini de artırabilmektedir.
 • İnsan Papilloma Virüsü (HPV) Enfeksiyonu: HPV, penis kanseri riskini artırabilmektedir. Cinsel yolla bulaşabilen bu virüs, kondom kullanımıyla da bulaşabilmektedir.
 • Cinsel Hijyen: Uzun süreli sünnet derisinin altında biriken smegma adı verilen madde, penis kanseri riskini artırabilmektedir.
 • Fimozis: Fimozis, sünnet derisinin penis başını kapatacak kadar dar olması ve geri çekilememesi durumudur. Bu durum küçük yaş grubunda belli bir yaşa kadar normal olsa da erişkinler için normal değildi ve hijyen sorunlarına neden olabilir. Ayrıca hem cinsel yolla bulaşan hastalıklar için hem de penis kanseri için risk faktörü olarak tanımlanmıştır.
 • Kişisel Hijyen: Temizlik ve hijyen kurallarına uyulmaması, penis kanseri riskini artırabilmektedir.
 • Cinsel Aktivite: Birden çok cinsel partner veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ile birlikte erken yaşta cinsel ilişkinin başlaması penis kanseri riskini 3-5 kat artırabilmektedir artabilmektedir.
 • Aile Öyküsü: Ailesinde penis kanseri öyküsü bulunan bireylerde risk artabilmektedir.
 • Bağışıklık Sistemi Zayıflığı: Bağışıklık sistemini etkileyen durumlar, özellikle HIV/AIDS gibi, penis kanseri riskini artırabilmektedir.
 • Kronik Penil İnflamasyon: Fimozis gibi sebeplerden kaynaklanan balanoposthitis veya otoimmün hastalıklardan olan lichen sclerosus gibi durumlarla ortaya çıkabilir. Bu durumlar, penis kanseri riskini artırabilir.

Penis Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Penis kanserinin belirtileri arasında peniste lezyonlar, renk değişiklikleri, anormal büyüme, ağrı, kaşıntı ve kanama bulunabilmektedir. Bu belirtilerden bir veya birkaçının görülmesi halinde uzmana başvurmak oldukça önemlidir:

 • Peniste aniden ortaya çıkan, büyüyen veya şişen bir kitle veya nodül,
 • Peniste renk değişiklikleri,
 • Peniste ağrı, hassasiyet veya rahatsızlık hissi,
 • Peniste açık yaralar, ülserler veya lezyonlar,
 • Peniste kaşıntı veya yanma,
 • Penis başında anormal değişiklikler,
 • İdrar çıkışı sırasında zorluk, yanma veya kanama,
 • Ereksiyon sırasında ağrı veya rahatsızlık.

Penis Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?

Penis kanserinde tanı genellikle fiziksel muayene, görüntüleme testleri ve biyopsi gibi yöntemlerle konulabilmektedir. Bu yöntemler:

 • Muayene: Fiziksel muayene ile uzman doktor, penis ve çevresindeki bölgeleri detaylı bir şekilde inceleyebilir ve herhangi bir anormalliği değerlendirebilir.
 • Biyopsi: Muayene sırasında veya bir lezyon tespit edildiğinde, uzman doktor biyopsi talep edebilir. Bu işlem ile şüpheli dokudan küçük bir örnek alınarak laboratuvara gönderilir ve kanser hücreleri incelenir.
 • Görüntüleme Testleri: Penis kanserinin evresini belirlemek için görüntüleme testleri yapılabilir. Bu testler arasında penil doppler ultrasonografi (USG), bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans görüntüleme (MR) ve ultrason bulunabilir. Hastalığın yayılma durumunu anlamak için pozitron emisyon tomografisi (PET)/CT.

Teşhis süreci, genellikle bir veya birkaç yöntemin kombinasyonunu içerir. Tanı konulduktan sonra, kanserin evresini belirlemek ve uygun tedaviyi planlamak amacıyla daha fazla test yapılabilir.

Penis Kanserinin Evreleri Nelerdir?

Penis kanserinin evreleri, kanserin ne kadar ilerlediğini ve yayıldığını belirlemek için kullanılır. Evreleme, tedavi seçeneklerini belirleme ve prognozu tahmin etme açısından önemlidir. Penis kanserinin genellikle 4 evresi bulunmaktadır:

 • Evre 0 (İS): Bu evrede kanser sadece peniste bulunur ve hücresel düzeyde değişiklikler vardır. Patolojik incelemede karsinoma in situ (Penil intraepitelyal neoplazi) olarak belirtilir.
 • Evre 0a: Kanser sadece peniste ve sınırlı bir alanda bulunur, başka bir yere yayılmamıştır. Tanı, non-invaziv skuamöz hücreli kanser olarak konur.
 • Evre I: Kanser sadece peniste bulunur, genellikle küçük bir alanda sınırlıdır ve daha iyi huylu hücre özellikleri gösterir.
 • Evre IIa: Kanser, peniste daha geniş bir alana veya yakındaki bölgesel dokular (lenfovasküler dediğimiz lenf damarlarını ve kan damarlarını) yayılabilir, ancak henüz lenf düğümlerine ulaşmamıştır. Ayrıca idrar kanalını çevreleyen korpus spongiosum yapısına ilerleyebilir veya daha agresif hücre özellikleri gösterebilir.
 • Evre IIIa: Kanser, üçten az sayıda kasık lenf düğümüne ulaşmıştır.
 • Evre IIIb: Kanser, üç veya daha fazla kasık lenf düğümüne veya her iki kasıktaki lenf düğümlerine yayılmıştır.
 • Evre IV: Evrede kanser, penis dışındaki organlara (örneğin, mesane veya rektum) veya uzak organlara yayılmış (metastaz) veya karın içerisindeki lenf bezlerine yayılmış olabilir. Bu evre, kanserin yayıldığı en ileri durumu temsil etmektedir.

Bu evreleme ile kanserin lokal bölge ile sınırlı olup olmadığına, geniş alanlara yayılım sağlayıp sağlamadığına, lenf düğümlerine ulaşıp ulaşmadığına odaklanılmaktadır. Evreleme süreci, hastalığın yaygınlığını ve ciddiyetini değerlendirmek için önemli bir araçtır. Hasta için tedavi planı evrelerine göre kişiselleştirilebilmektedir.

Penis Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Penis kanseri tedavisi, kanserin evresine, yayılma durumuna ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Penis kanseri tedavisinde kullanılan bazı yaygın yöntemler:

 • Cerrahi: Penis kanseri tedavisinde en sık kullanılan yöntemlerden biri cerrahidir. Cerrahi müdahalede, kanserli dokunun çıkarılması amaçlanır. Bu ameliyatın sonucunda penisin bir kısmının veya tamamının çıkarılması (penektomi) gerekebilir. Ayrıca, lenf düğümleri de çıkarılabilmektedir.
 • Radyoterapi: Yüksek enerjili ışınların kanser hücrelerine gönderilmesi ile uygulanan radyoterapi, cerrahi öncesi veya sonrası tedavi olarak kullanılabilmektedir. Tümörü küçültmeye veya çevresindeki lenf düğümlerine yönelik olarak uygulanabilmektedir.
 • Kemoterapi: Kemoterapi ile penis kanserinde kanser hücrelerinin öldürülmesi veya büyümenin kontrol altına alınabilmesi amaçlanır. Bu tedavi genellikle cerrahi veya radyoterapi ile birlikte kullanılabilir.
 • Topikal Tedaviler: Lokal olarak uzman doktor kontrolünde uygulanan kremler veya losyonlar, bazı erken evre penis kanserlerinin tedavisinde kullanılabilmektedir.
 • İmmünoterapi: Bu tedavi, vücudun bağışıklık sistemini kanserle savaşmaya teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Bu tedavi henüz penis kanseri için değerlendirme ve araştırma aşamasındadır. Bazı hastaların bu kontrol-noktası inhibitörleri (Check-Point Inhibitor) ismi verilen ilaçlardan fayda görebileceği ile ilgili umut verici bilimsel yayınlar son 6 yıldır giderek artmaktadır.

Penis Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavileri Hakkında Sık Sorulan Sorular

Penis kanseri, penisteki hücrelerin kontrolsüz çoğalması sonucu ortaya çıkan, nadir görülen bir kanser türüdür.

Penis kanserinin belirtileri arasında peniste lezyonlar, renk değişiklikleri, anormal büyüme, ağrı, kaşıntı ve kanama bulunabilmektedir.

Doç. Dr.
Yılören Tanıdır
Üroloji
MEDICANA ATAŞEHİR
Profili Gör
Oluşturma: 18.12.2023 03:19
Son Güncelleme: 18.12.2023 05:02
Oluşturan: Yılören Tanıdır
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri