D Vitamini Eksikliği

D Vitamini EksikliğiD Vitamini Nedir?

D vitamini, vücudumuzda kalsiyum ve fosfor metabolizmasında çok önemli rolü olan,iskelet sistemimizin gelişimi ve kemik mineralizasyonunun sağlıklı devamı için gerekli  bir vitamindir.

D Vitamini Bulunan Besinler Nelerdir?

D vitamini besinsel olarak en fazla somon, uskumru, sardalya gibi yağlı balıklarda, karaciğer ve yumurta sarısında, maydanoz, brokoli, süt ve süt ürünlerinde bulunmaktadır.

D vitamininin başlıca kaynağı; ciltte güneş ışınlarının ekisiyle aktifleşen D3 formudur.

Normal koşullar altında insan vücudunda bulunan D vitaminin %90-%95’i güneş ışınlarının etkisi ile deride sentez edilir. Besinlerle alınan vitamin D’nin büyük bir önemi yoktur.

D vitamini eksikliği, vücudun tüm sistemlerini etkilemekte ve pek çok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Günümüzün yaşam koşulları, kapalı ortamlarda çalışmak, açık havada az zaman geçirmek , yetersiz beslenme D vitamini eksikliğini artırmaktadır. D vitamini eksikliği, her yaş grubunu etkileyen ve önemli sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olan bir etkendir.

D Vitamini Eksikliğinde Ortaya Çıkabilen Bulgular Nelerdir?

En önemli belirti büyüme ve gelişmede geriliğidir. Sık enfeksiyon geçirme , ishal, saçlı deride pullanma, cilt yaralarının geç iyileşmesi, diş çürümesi, yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı,kemik ağrısı, davranış bozuklukları, eklem bölgelerinde  şişme, gözaltı morlukları, aşırı terleme, kilo vermekte güçlük çekme ve  sürekli üşüme diğer yaygın belirtilerdir.

D vitamini eksikliği kişilerde; kanser, kronik yorgunluk, diyabet, hipertansiyon, depresyon, romatizma ve kalp hastalıkları gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. D vitamini eksikliği, kemik yoğunluğunu da olumsuz etkiler ve çocuklarda Raşitizm denen hastalığa yol açabilir.

Raşitizm, D vitamini eksikliğinden dolayı kemiklerin yumuşaması ve zayıflaması anlamına gelir. Bu hastalık, bacaklarda eğrilik, el ve ayak bileklerinde kalınlaşma, büyüme geriliği, göğüs kemiği deformiteleri  gibi kemik yapısında kalıcı bozukluklara neden olabilmektedir.

D vitamini için Güneş ışığı temel kaynaktır ve yeterince faydalanılırsa ilave D vitamini almaya gerek yoktur,güneş ışınlarından yeterli faydalanamayanlarda damla ya da ampül formunda ilaçlarla tedavisi yapılabilir

Yüksek D vitamini seviyesi, organlarda ve yumuşak dokularda kalsiyum birikimlerine yol açabilmektedir.  Ayrıca D vitamini fazlalığı kanda kalsiyum yükselmesine, böbrek hastalıklarına, böbrek taşlarına ve damar sorunlarına yol açabilmektedir. Fazla D vitamini,  zehirlenmelere yol açabilmekte ve bu zehirlenme sonucunda gelişen böbrek yetmezliği ve kalp yetmezliği ölüme sebep olabilmektedir.

Bu nedenle  D vitamini tedavisi  almadan önce mutlaka doktora danışılmalı ve kişiye uygun D vitamini eksikliği tedavisi uygun dozlarda yapılmalıdır.

D Vitamini Eksikliği Hakkında Sık Sorulan Sorular

Terleme ve huzursuzluk gözlenmektedir.

Yapmamaktadır. Konu ile ilgili gerekli tetkikler için kadın doğum uzmanına başvurmanız gerekmektedir.

Aç karna sabah tahlil gerçekleştirilebilir ve tahlilde sonuçları çıkacaktır.

Uzm. Dr.
Mesut Arslan
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
MEDICANA BURSA
Profili Gör
Oluşturma: 04.08.2020 05:07
Son Güncelleme: 01.03.2023 01:24
Oluşturan: Mesut Arslan
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri