Anne Sütünün Faydaları

Anne Sütünün FaydalarıEmzirme, bebeklerin sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlayan önemli faktörler arasında yer alır. Bebekler için ideal, güvenli ve temiz bir besin kaynağı olan anne sütü, yaygın olarak görülen çocuk hastalıklarına karşı koruyucu etkiye sahip antikorları içerir. Ayrıca bebeklerin yaşamlarının ilk altı ayında ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini sağlar. İlk yılın ikinci yarısında beslenme ihtiyacının yarısını ya da daha fazlasını, ikinci yıl ise üçte birini karşılamaya devam eder.

Anne Sütünün İçeriği Nedir?

Anne sütünün bebeklere ve annelere sağladığı faydalar, içinde bulunan pek çok vitamin ve mineralden gelir. Anne sütünde yağda ve suda eriyen A vitamini, B6 vitamini, C vitamini, D vitamini gibi vitaminler bulunur. Bu vitaminlerin yanı sıra potasyum, kalsiyum, sodyum ve kompleks bileşik şeklinde farklı mineraller yer alır. Düşük sodyum oranı ise bebeğin henüz gelişmeyen böbrekleri ile uyumludur.

Anne sütünde bulunan 9 farklı protein, bebeğin ilk 6 ay boyunca beslenme ihtiyacının karşılanmasında çok etkilidir. Aminoasitler yönünden de zengin olan anne sütü, bebeğin sindirim sistemi fonksiyonlarını negatif yönde etkilemez. Yenidoğan bebekler için gerekli olan enerjinin büyük bir kısmı ise yağlardan karşılanır. Anne sütü bebeklerin beyin gelişiminin sağlıklı ilerlemesi için gereken yağları sağlar.

Anne sütü, bebekler tarafından kolay emilen ve bol miktarda bulunan besin bileşenlerine sahiptir. Enzimler, yağlar, proteinler ve canlı antikorlar bunların arasında bulunur; antikorlar, bebeklerin hastalıklardan korunmasını sağlar.

Anne Sütünün Bebekler İçin Faydaları Nelerdir?

Anne sütü, bebekler için doğal bir antibiyotik görevi görür. Özellikle bebeklerde sıklıkla karşılaşılan üst solunum yolu enfeksiyonları, ishal, orta kulak iltihabı ve zatürre riski azaldığı için bebekler sağlıklı bir şekilde gelişebilir. Nörolojik yönden de iyi gelişim gözlenir. Anne sütü ile beslenen bebeklerin elde ettiği yararlar aşağıda listelenmiştir:

  • Daha güçlü bağışıklık sistemi görülür.
  • İshal, kabızlık, gastroenterit, gastroözofageal reflü ve erken nekrotizan enterokolit (NEC) görülme riski daha düşüktür.
  • Pnömoni, soğuk algınlığı ve boğmaca gibi solunum yolu hastalıklarının görülme riski düşer.
  • İşitmeye zarar veren kulak enfeksiyonları daha az görülür.
  • Daha düşük bebek ölüm oranları görülür.
  • Alerjik hastalıklar görülme riski daha azalabilir.
  • Anne sütünün 6 aydan fazla alınması ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi sayesinde çocukluk çağında lenfoma görülme riski azalır.
  • Ağız ve çene yapısı iyi geliştiği için çürük görülme riski düşüktür.
  • Genel olarak daha az hastalık ve daha az hastaneye yatış görülür.

Anne sütü ile ilgili yapılan bazı çalışmalar, yaşamlarının ilk yılında anne sütüyle beslenen çocukların zekâ testlerinde daha iyi performans sergilediğini göstermiştir. Ayrıca bu çocukların obez ya da fazla kilolu olma olasılığı anne sütüyle beslenmeyen çocuklara göre daha düşük olabilir. İlerleyen yıllarda diyabete daha az eğilimli olduklarını gösteren araştırmalar da yapılmıştır.

Dünya Sağlık Örgütü (DSO), bebeklerin doğumdan sonraki ilk bir saat içinde emzirilmesi ve yaşamlarının ilk 6 ayında yalnızca anne sütü ile beslenmesi gerektiğini belirtir. 6. aydan itibaren tamamlayıcı besinlere geçilse de 2 yıl anne sütü ile besleme tavsiye edilmektedir.

Emzirmenin Annelere Faydaları Nelerdir?

Emzirmenin yalnızca bebeğe değil emziren kişiye de oldukça önemli faydalarının olduğunu gösteren çalışmalar yapılmıştır. Örneğin; emziren annelerin meme kanseri, yüksek tansiyon ve diyabet riski daha düşüktür. Emzirmenin annelere olan bir diğer faydası ise oksitosin hormonu salgılatmasıdır. Salgılanan oksitosin sayesinde uterus kasılır ve eski boyutlarına dönmeye başlar, ayrıca yoğun kanamaların da önüne geçilir. Emzirme sayesinde oksitosin hormonuna ek olarak prolaktin hormonu da salgılanır. Bu iki hormon birlikte salgılandığında daha sakin ve rahatlamış hissetmeye yardımcı olur.

Anne Sütünün Faydaları Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bebekler için ideal, güvenli ve temiz bir besin kaynağı olan anne sütü, yaygın olarak görülen çocuk hastalıklarına karşı koruyucu etkiye sahip antikorları içerir.

Uzm. Dr.
Mahmoud S.M.Salim
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
MEDICANA ÇAMLICA
Profili Gör
Oluşturma: 03.08.2017 03:12
Son Güncelleme: 23.01.2023 03:39
Oluşturan: Mahmoud S.M.Salim
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri