Erkeklerde Kasık Ağrısı

Erkeklerde Kasık AğrısıErkeklerde kasık ağrısı; ağırlık kaldırma, futbol veya fitness gibi spor dallarıyla uğraşan kişilerde sıklıkla gözlemlenir. Özellikle spor yaralanmalarında; kasık bölgesinde yer alan kasların zedelenmesi, bağ gerginliği ya da tendon yırtılması gibi durumlar şiddetli kasık ağrısına neden olabilir. Spor yaralanmalarına bağlı gelişen kasık ağrıları kendini hemen hissettirebileceği gibi, aradan bir müddet süre geçtikten sonra da kademeli bir şekilde ortaya çıkabilir.

Kasık Ağrısı Nedir?

Karın bölgesinin en alt kısmı ile sağ ve solda bacakların başladığı alanın sınırı kasık bölgesi olarak adlandırılmaktadır. Bu bölgede ağrıya neden olabilecek birçok faktör bulunur. Bunlar tıp alanında en çok genel cerrahi, ortopedi, üroloji ve fizik tedavi alanlarını ilgilendirmektedir. Kasık ağrısı sadece erkeklerde değil, kadınlarda da farklı birçok nedenle ortaya çıkabilmektedir.

Kadınlardaki en sık rastlanan kasık ağrısı nedenleri endometriozis, pelvik hastalıklar, regl dönemi sancıları, Kadınlık organları ile ilgili ameliyatlardan sonraki dönem, sistit (idrar kesesi iltihapları), yumurtalık hastalıkları, rahim şeklindeki bozukluk ve tüplerin iltihaplanması gibi üreme organları ya da kadın hastalıklarına bağlı durumlardan dolayı ortaya çıkabilir.

Erkeklerde Kasık Ağrısı Neden Olur?

Erkeklerdeki kasık ağrılarında sıklıkla spor yaralanmaları altta yatan neden olarak kendini göstermektedir. Özellikle leğen kemiği ve tabanı ile kasıklarda yer alan kasların zorlanması, bağların gerilmesi, ya da tendon yırtılması gibi durumlar, erkeklerde spor yaralanmalarına bağlı gelişen kasık ağrılarının nedeni olabilir.  Spor yaralanmaları dışında kasık ağrısına neden olan diğer faktörler ise şunlardır:

Kasık Fıtığı

Erkeklerde kasık bölgesinde hem bacaklara kan ve sinirlerin geçmesi için, hem de testislere (yumurtalara) kan dolaşımı için damarlar ve sperm transferini sağlayan kanalların geçmesi için kanallar mevcut. Bu açıklıklar erkek kasık bölgesinin zayıf noktalarıdır. Genetik faktörler, yapısal özellikler ve gelişimsel olaylar kasık bölgesindeki dokuların daha güçsüz olması ve bu nedenle genişleme ve yırtılmasına neden olabilir. Karın içi basıncının artması bu alanların zorlanmasına neden olabilmektedir. Sigara kullanımı ve astım gibi solunumsal olaylara bağlı öksürük, Alerjiye bağlı sık hapşırık, öğürme ve sık kusmalar, kabızlık nedeniyle tuvalette çok ıkınmak, idrarda zorlanmaya bağlı ıkınmak, iş ve meslek nedeniyle ağır kaldırmak, çok ıkınmayı gerektiren spor ve egzersiz gibi bir çok faktöre bağlı olarak bu karın içi basınç artışı fıtığın oluşumuna neden olmaktadır. Şişmanlık ve yaşın ilerlemesi de fıtığa neden olan nedenler arasında sayılabilmektedir. Kasık bölgesinde ortaya çıkan bu açıklık (yırtık) alanlarından karın içi organları ve en sık bağırsaklar bir zar içerisinde karından çıkarak cilt altındaki yağlı dokulara kadar ilerlerler. Kasık fıtığı oluştuğunda kasık bölgesinde hissedilen şişlik, dolgunluk ve bazen ağrı ilk belirtilerdir. Ayakta kalmak, yürümek, ani ayağa kalkma, bacak bacak üstüne atmak, uzun süreli araç kullanmak ve tabii ki ağır kaldırma veya fiziksel zorlanma gerektiren hareketler ile artan basınçla yakınmalar ve derecelerinde artış gözlemlenebilir. Bazen şişlik gözle görülür hale gelir ve zamanla şişlik testislerin bulunduğu torbaya kadar ilerleyebilir.  Bu şişlik tek taraflı veya iki taraflı olabilir.

Kasık fıtıklarının ağrı yapması dışında fıtığın içine giren bağırsakların tıkanması veya beslenmelerinin bozulması gibi acil cerrahi tedavi gerektirebilecek ve hatta hayati tehlike taşıyabilecek tehlikeleri de mevcut olduğundan genellikle tespit edildiklerinde cerrahi olarak tedavi edilmeleri şarttır.

Testis Hastalıkları

Testiste meydana gelen; testis torsiyonu, testis kanseri, testis iltihaplanması, prostatit gibi bazı hastalık türleri de kasık ağrısına neden olabilir. 

Böbrek Taşları

Böbrek taşları da kasık ağrısına neden olabilen rahatsızlıklar arasında yer alır. Böbrek ağrısı genellikle sırt ve karın bölgesinde hissedilse de kasıklara da vurabilir.

Enfeksiyonlar

Mesane enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu ve böbrek enfeksiyonu gibi hastalıklar da sırt, karın ve kasık bölgesinde şiddetli ağrılara neden olabilen hastalıklardandır.

Kasık ağrısına neden olabilecek diğer faktörler şöyle sıralanabilir:

 • Bağırsak iltihabı,
 • Apandisit,
 • Lenf kanseri,
 • Lenf bezlerinin iltihapları,
 • Kalça kireçlenmesi (osteoartrit),
 • Testis torsiyonu,
 • Kabakulak,
 • Kalça ekleminde avasküler nekroz,
 • Eklem iltihabı (bursit),
 • Hidrosel,
 • Romatizmal eklem iltihabı,
 • Testiste sıvı birikmesi (spermatosel),
 • Varikosel,
 • Siyatik,
 • Sinir sıkışması,
 • Testis ve Epididim iltihabı.


Erkeklerde Kasık Ağrısının Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Erkeklerde kasık ağrısı tanısı için öncelikle hekim tarafından hastanın ayrıntılı öyküsü alınır, İlk ağrının gelişme zamanı ve ilgili olabilecek nedenler, ağrının derecesi, ağrı başladığında ne kadar sürdüğü, ağrıyı arttıran ve azaltan faktörler ve beraberinde ortaya çıkan diğer yakınmalar (ateş, bulantı, ishal ve benzeri yakınmalar) önem arz etmektedir. Kasık ağrısının spor yaralanmalarına veya bir travmaya (yaralanmaya) bağlı gelişip gelişmediğine bakılır.

Daha sonra hastanın fiziki muayenesi yapılır. Eğer hasta spor dallarıyla uğraşıyorsa, hekim öncelikle kas yaralanmaları, tendon yırtılması ya da kalça eklemlerinde iltihaptan şüphelenir. Spor ve ağır fiziksel hareketlerin kasık fıtıklarının da önemli nedenlerinden olduğu akılda tutulmalıdır.

İlgili uzmanlar tarafından ortopedik, genel cerrahi ve ürolojik muayene sonrasında Kasık fıtığı, idrar yolu enfeksiyonu, eklem iltihabı, bağırsak iltihabı gibi kasık ağrısına neden olabilen diğer hastalıkların tanısı için hekim tarafından kan ve idrar testleri, görüntüleme olarak ise USG (ultrasonografi), MRI (manyetik rezonans) ya da BT (Bilgisayarlı tomografi) gibi yöntemleri istenebilir.

Erkeklerde Kasık Ağrısı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kasık ağrısı birçok farklı hastalığa bağlı gelişip ortaya çıkabilir. Bu nedenle kasık ağrısının tedavi yöntemleri de ağrıya neden olan hastalığa göre değişiklik gösterir. Sporla uğraşan bir kişide, hastanın antrenman yaptığı zeminden giydiği ayakkabıya, hatta ayaklar arasındaki simetri, uzunluk ve kısalığa kadar ayrıntılı bir kontrol yapılması ve ona göre bir tedavi programı uygulanması gerekebilir.

Kasık ağrıları eğer spazmlar sonucu ortaya çıkıyorsa ağrı kesici veya kas gevşetici krem, jel ya da ilaçların kullanılması tavsiye edilir. Özellikle spor yapan erkeklerde kronikleşen ağrılar için fizik tedavi veya lokal enjeksiyon gibi tedavi yöntemleri de tercih edilebilir.

Bazen kasık ağrılarının tedavisinde nedene bağlı cerrahi yöntemler tercih edilebilir. Kas kopması, kasla birlikte kemikten parça kopması, testis torsiyonu ya da kalça ekleminde enfeksiyon olması gibi durumlarda tercih edilen tedavi yöntemleri genellikle cerrahi tedavidir.

Hastada kasık fıtığı varsa tek kesin tedavi yöntemi cerrahi onarımdır. Yetişkin erkeklerde kasık fıtıklarının onarımında hemen her zaman greft (yama) kullanılmalıdır, aksi taktirde hem cerrahi sonrası ağrının derecesi hem de tekrarlanma olasılığı yüksektir. Açık cerrahi yöntem halen uygulansa da günümüzde kapalı cerrahi teknikler (endoskopik ve laparoskopik kasık fıtığı onarımı operasyonları) tercih edilmektedir. Robotik cerrahi de günümüzde kasık fıtığı tedavisinde giderek artan oranlarda kullanıma girmiştir.

Kasık ağrılarına karşı evde uygulanabilecek basit tedavi yöntemleri de bulunur. Örneğin; kişilerin spordan hemen önce esneme hareketleri yapması kasların ısınmasına ve kasık ağrısı riskini azaltmaya yardımcı olur. Spora ısınmadan başlamak kaslarda gerilmelere, çekmelere ve hemen devamında kasık ağrılarına sebep olabilir. Kasık ağrısı spor sırasında veya sonrası ortaya çıkıyorsa ağrı kesici ilaç ya da kas gevşetici kremler kullanılabilir. Kasık ağrısı ile birlikte gelişen bir şişkinlik veya yumru varsa, belirli aralıklarla buz kompresi uygulaması da yapılabilir.

Yapılan antrenmanlar sırasında kasıkta bir ağrı hissedilmesi halinde antrenmanlara ara verilmesi tavsiye edilir.

Kasık ağrısı her zaman ciddi problemlere yol açmayabilir, fakat aşağıdaki durumlarla birlikte görülmesi halinde geç kalmadan mutlaka bir doktora danışılması gereklidir:

 • Aniden gelişen şiddetli testis ağrısı,
 • Birkaç günden uzun süren kasık ağrısı,
 • Testis içinde yumru gelişmesi,
 • İdrarda kan görülmesi,
 • Mide bulantısı,
 • Yüksek ateş.
Op. Dr.
Babek Tabandeh
Genel Cerrahi
MEDICANA ATAŞEHİR
Profili Gör
Oluşturma: 18.08.2021 01:33
Son Güncelleme: 30.10.2023 03:09
Oluşturan: Babek Tabandeh
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri