Kıl Kökü İltihabı Nedenleri ve Tedavi Süreci

Kıl Kökü İltihabı Nedenleri ve Tedavi SüreciFalikülit diğer bir adıyla kıl kökü iltihabı, kıl köklerinin çeşitli nedenlerden ötürü tıkanarak enfeksiyon kapması sonucu oluşan sık rastlanan bir cilt hastalığıdır. Kıl kökü iltihabı vücudun kıl bulunan herhangi bir bölgesinde meydana gelebilse de kasık, dirsek içi, diz arkası ve koltuk altı gibi eklem yerlerinde görülme ihtimali daha fazladır. Derinin dermis katmanında yer alan kıl köklerinde çeşitli sebeplerden ötürü gelişebilen kıl kökü iltihabı çoğunlukla iyi huylu bir hastalıktır. Hafif enfeksiyonlar kendiliğinden iyileşebilir ancak kişinin yaşam kalitesini etkileyen durumlarda ağrı, kaşıntı gibi şikayetlerini gidermek için tedavi edilmesi gerekebilir.

Kıl Kökü İltihabı Nedir?

Kıl kökü iltihabı, vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilen kıl kökünde ağrılı ve kaşıntılı bir şişliğe yol açan iltihaplanma durumudur. Deri yüzeyinde farklı boyutlarda içi dolu kabarıklık da kıl kökü iltihabına eşlik edebilir. Tek bir kıl kökü ya da birden fazla kıl kökünün iltihaplandığı gözlemlenebilir. Etkilenen bölge büyüdükçe kıl kökü iltihabının verdiği rahatsızlık da artabilir. Folikülitler bakteri, mantar ya da virüs kaynaklı olarak oluşabilir. Bunlar dışında ciltte biriken keratin veya ter de kıl köklerini tıkayarak iltihaplanmasına neden olabilir. Obezite ve bazı ilaçların uzun süreli kullanımı gibi durumlar kıl kökü iltihabının oluşma ihtimalini artırabilir. Oluşumunu engellemek için kişisel temizliğe ve alan temizliğine özen gösterilmelidir. Özellikle yüzme havuzu ve küvet gibi suyla temas edilen ortamlar kullanılırken hijyen kurallarının sağlandığından emin olunmalıdır.

Kıl Kökü İltihabı Semptomları Nelerdir?

Kıl kökü iltihaplanmasının belirtileri iltihabın derecesine göre değişebilir. Örneğin iltihap nispeten yüzeydeyse ve kısıtlı bir alandaysa daha az şişlik ve ağrı olabilirken, iltihap derinleştikçe ağrının derecesi artabilir. Kıl kökü iltihabı oluştuğunu düşündürten belirtiler arasında aşağıdaki durumlar yer alır:

 • Ciltte kaşıntı
 • Kırmızı veya mor renkli şişlik
 • Sivilce benzeri lezyonlar
 • Deride kötü kokulu akıntı
 • Ciltte hassasiyet
 • İltihap olan bölgede ağrı veya acı


Kıl Kökü İltihabı Oluşmasında Rol Oynayan Faktörler Nelerdir?

Kıl kökü iltihabının oluşmasında kişisel faktörlerin yanı sıra çevresel faktörler de rol oynar. Cildin tahriş olması kıl kökünün iltihaplanmasına yol açabilir. Özellikle tıraş olurken jiletin verdiği tahriş ile oluşan kıl kökü iltihaplarına sıkça rastlanır. Ayrıca derinin devamlı kapalı kalması ve kıl kökünün hiç hava alamayışı da kıl kökü iltihaplanmasına neden olabilen etkenlerden biridir. Dar giysiler ile kapalı kalan ve bu giysiler ile sıkça sürtünen kıl kökü iltihaplanabilir.

Kıl kökü iltihabının önlenmesi için dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Tıraş olurken gereken miktarda tıraş köpüğü kullanılmalı
 • Tıraş bıçağı ambalajında önerilen sayıdan fazla kullanılmamalı
 • Tıraş sonrası bölgeye nemlendirici uygulanmalı
 • Hijyeninden emin olunmayan havuz, sauna ve jakuzi kullanılmamalı
 • Dar kıyafetler giyilmemeli
 • Havlu, tıraş bıçağı, duş lifi gibi kişisel hijyen ürünleri paylaşılmamalı
 • Eller sık yıkanmalı
 • Ter emmeyen, dar, sentetik kıyafetler giyilmemeli

Öte yandan kıl köklerinde çeşitli bakteri, virüs ve mantarlar sebebiyle de enfeksiyon gelişebilir. Bu nedenle özellikle yara ve kesi gibi deriyi dış etkenlere karşı savunmasız bırakan bir durum varsa o bölgeyi temiz tutmak ve üzerini yara bandı ya da gazlı bez ile kapatarak dış etkenlerle temasını azaltmak gerekir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması vücudu bakteri, virüs ve mantarlara karşı savunmasız hale getireceğinden kıl kökü iltihabının oluşma ihtimalini artırabilir. Kıl kökü iltihabının oluşma nedenini belirleyip buna uygun olarak gerekli tedaviyi veya bakım uygulanarak iltihaplı bölgenin daha hızlı iyileşmesi sağlanabilir.

Kıl Kökü İltihabına Ne İyi Gelir?

Folikülit genellikle basit bir tedavi ile veya herhangi bir müdahaleye gerek olmadan iyileşir. Ciltte kıl kökü iltihabı fark edildiğinde durumun izlenmesi ve neden olmuş olabileceğinin anlaşılması önemlidir. Gerekli görürse cilt doktoru ufak bir kesi ile foliküliti tedavi edebilir. Bu sayede iltihabın tekrarlanmasının önüne geçilebilir. Söz konusu bölgenin temiz ve kuru kalması, durumun kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Eğer cilt bölgesi temiz ve kuru tutulmasına rağmen kıl kökü iltihabı birkaç gün içerisinde kendiliğinden iyileşmiyorsa bir dermatoloji uzmanına görünmek gerekir. Evde yapılabilecek hatalı bir uygulama, ciltte enfeksiyon oluşumuna ve tedavinin zorlaşmasına neden olabilir. Bölgedeki şişliğin sıkılması veya iltihabın ev ortamında yapılacak herhangi bir fiziksel müdahale ile boşaltılması ciltte yara izi oluşmasına neden olabilir.

Kıl Kökü İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Bakteri kaynaklı enfeksiyon ve iltihaplanma yüzeysel veya derin olabilir. Bazı durumlarda, kıl kökü iltihabı nispeten ağır seyreder. Birden fazla kıl kökünün aynı anda iltihaplanması gibi durumlarda ciltteki hassasiyet ve ağrı tahammül edilmesi zor bir dereceye ulaşabilir. Ender durumlarda enfeksiyonun daha fazla bölgeye yayıldığı, iltihaba neden olan bakteri veya virüslerin kan dolaşımına karıştığı da görülebilir. Böyle bir durumda özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde ağır bir tablo oluşabilir ve kişinin acilen hastaneye sevk edilmesi gerekebilir. Bu nedenle kısa sürede kendiliğinden iyileşmeyen kıl kökü iltihabı için mutlaka bir uzmana muayene olmak gerekir. Tedavi planlanmasında kıl kökü iltihabının derecesinin yanında dağılımı ve sıklığı hakkında detaylı bilgi vermek, doğru tedavinin düzenlenmesi açısından önemlidir.

Bazı yaşam tarzı değişiklikleri ile tekrarlayan kıl kökü iltihabı problemi engellenebilir. Örneğin jilet kullanımı nedeniyle cildin tahriş olması sonucunda kıl kökü iltihabı oluşuyorsa, jilet kullanımına ara verilebilir. Dar giysiler kaynaklı foliküliti önlemek için daha bol kıyafetler tercih edilebilir. Genel hijyene verilen önemin arttırılması, düzenli duş alınması özellikle ter kaynaklı oluşan kıl kökü iltihabı için önleyici tedaviler arasında yer alır.

Kıl Kökü İltihabı Nedenleri ve Tedavi Süreci Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kıl kökü iltihabının oluşmasında kişisel faktörlerin yanı sıra çevresel faktörler de rol oynar. Cildin tahriş olması kıl kökünün iltihaplanmasına yol açabilir. Ayrıca derinin devamlı kapalı kalması ve kıl kökünün hiç hava alamayışı da kıl kökü iltihaplanmasına neden olabilen etkenlerden biridir.

Dr. Öğr. Üyesi
Özlem Karaca Ocak
Genel Cerrahi
MEDICANA INTERNATIONAL SAMSUN
Profili Gör
Oluşturma: 17.02.2023 12:13
Son Güncelleme: 17.02.2023 12:52
Oluşturan: Özlem Karaca Ocak
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri