Gebelikte Bebek Hareketleri

Gebelikte Bebek HareketleriGebelikte bebek hareketleri anne adaylarının en çok merak ettikleri konulardan biridir.

Bebek Hareketleri İlk Ne Zaman Hissedilir?

Gebelerde ilk bebek hareketleri gebeliğin 18 ile 20 haftalarında hissedilmeye başlanır. İlk 3 ayda hissedilen hareketler kişinin kendi barsak hareketlerini algılamasıdır, yani bebek hareketlerine bağlı değildir. Anne karnındaki bebekler 20-75 dakikada bir uykuya dalarlar, sonra uyanırlar ve hareket ederler. Bebek hareketlerine konsantre olarak izleyen anne adayı bu hareketleri 5.  ayda rahatlıkla hissedebilir. Bebeklerin çok hareket etmelerinin hiç bir sakıncası yoktur.

Bebekler Kaç Kez Hareket Ederler?

20 haftalık gebelerde 12 saatlik ultrasonografik takiplerde bebeğin bu sürede 575 kez hareket ettiği saptanmıştır. Ancak bu kadar çok hareketin hepsinin anne tarafından hissedilmesi beklenmez. Anne iş yaparken,  başka şeylerle meşgul iken ayakta veya yürürken bu hareketleri algılayamaz. Bebek hareketlerinin hissedilebilmesi için oturur veya uzanır pozisyonda olması başka bir işle meşgul olmadan konsantre olarak bu hareketleri algılaması mümkündür. 40. haftaya gelmiş bebeklerde yine ultrasonografik takiplerde 12 saatte 275 kez hareket ettiği gözlemlenmiştir. Annenin karnı tokken veya anne çikolata veya tatlı yediğinde bebek hareketlerinde artma hissedilir.

Bebek Hareketleri Gerçekten Önemli mi?

Bebek hareketlerinin tıbbi açıdan önemi ise bu hareketlerin bebeklerde yeterli bir kan akımının olduğu, bebeğin beslenmesinin normal ve anne karnında sağlıklı olduğunun göstergesi olarak kabul edilmiştir.

Bebek Hareketleri Neden Azalır?

Bebeğin içinde bulunduğu suda azalma olduğunda,  bebeğe plasantadan yeterli kan akımı geçişi olmadığında veya büyüme geriliklerinde bebek hareketleri azalabilir. 12 saatlik bir takipte bebek hareketlerinin 20’nin üzerinde olması yeterlidir. Bebeklerde hissedilen bu hareketler bebeklerin anne karnında sağlıklı beslendiğinin göstergesidir.


Doç. Dr.
Cüneyt Eftal Taner
Kadın Hastalıkları ve Doğum
MEDICANA INTERNATIONAL İZMİR
Profili Gör
Oluşturma: 28.10.2020 06:46
Son Güncelleme: 13.02.2023 03:15
Oluşturan: Cüneyt Eftal Taner
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri