Tırnak Batması Nedir?

Tırnak Batması Nedir?Günlük hayatta en çok karşılaşılan ve hayat kalitesini önemli ölçüde olumsuz etkileyen sağlık sorunlarının başında cilt hastalıkları gelir. Cildin sağlığını korumak için cilt bakımının doğru ve düzenli şekilde yapılması oldukça önemlidir. Cilt dokusu kapsamına giren tırnakların bakımı da ayrı bir özen gerektirir. Tırnak sağlığının tam korunamadığı hallerde bazı problemlerin gelişimi ile karşılaşılabilir. Bu problemlerden biri tırnak batmasıdır.

Tırnak Batması Nedir?

Tırnak batması; tırnağın doğal şeklinin ve yapısının bozularak altındaki cilt dokusuna baskı yapması ve zarar verecek şekilde kıvrılarak büyümesi ile seyreden bir sağlık sorunudur. Genellikle ayak başparmağında görülen tırnak batmalarında etkilenen cilt dokusunda ağrı, kızarıklık, şişlik meydana gelebileceği gibi bölgede zamanla enfeksiyon da ortaya çıkabilir. Bunun yanında diyabet, romatizmal hastalıklar gibi diğer sağlık problemleri olan kişilerde tırnak batmasına bağlı gelişen rahatsızlıklar daha şiddetli görülebilir.

Tırnak Batması Neden Olur?

Tırnak batması; tırnağın doğal yapısının çeşitli nedenlerle bozularak daha kıvrımlı bir hal alması, tırnak kenarlarında kalan dokuların içine doğru büyümesi ve dokuları baskı altında bırakması olarak özetlenebilir. Aşağıdaki durumlar tırnak batması ile sonuçlanabilir:

 • Tırnakların düz şekilde değil, eğimli bir hatla veya çok kısa kesilmesi,
 • Tırnağın kırılması veya darbe sonucu yapısının bozulması,
 • Tırnak yapısının mantar enfeksiyonları veya diğer enfeksiyonların etkisiyle bozulması,
 • Tırnaklara baskı yapan ayakkabıların giyilmesi,
 • Demir eksikliği, karaciğer veya böbrek hastalıkları gibi sistemik hastalıkların etkisiyle tırnak yapısının zarar görmesi,
 • Ergenlik çağında terleme daha fazla olduğundan, tırnak dokusunun daha esnek ve yapı değiştirmeye müsait olması,
 • Tırnak bakımının yapılmaması,
 • Koşma veya futbol gibi ayakların baskı altında kalma riskini artıran spor aktiviteleri yapılması.


Tırnak Batması Belirtileri Nelerdir?

Tırnak batmasının yol açtığı klinik belirtiler, batmanın şiddeti ve eşlik eden ek rahatsızlıklara bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu bağlamda aşağıdaki belirtiler izlenebilir:

 • Baskı bölgesinde kızarıklık,
 • Ağrılı şişlik veya ödem,
 • Ciltte renk değişikliği, morarma,
 • Enfeksiyon gelişmesi halinde iltihaplı sıvı gelmesi, ateş, halsizlik, parmak hareketlerinde hassasiyet,
 • Tırnak yapısında bozulma, kıvrılma, anormal tırnak şekli,
 • Tırnakta renk değişikliği,
 • Tırnak kalınlığının artması, tırnak yapısında çatlaklar veya kırılmaların görülmesi.


Bunların yanında diyabet, dolaşım bozuklukları, vitamin ve mineral eksiklikleri gibi tırnak yapısında bozulmaya yol açan sistemik hastalıkların varlığında, klinik belirtiler daha şiddetli bir hal alabilir. Dolayısıyla ek hastalığı olan kişilerde tırnak problemlerinin tedavisi daha karmaşık ve zorlu olabilir.

Tırnak Batması Tedavisinde Neler Yapılır?

Enfeksiyon gelişmesi durumunda tırnak batmasının tedavisi, ilaç kullanımı ile beraber tırnak yapısının yeniden sağlıklı bir forma kavuşturulması amacıyla yapılan tırnak bakımı ile sağlanır. Tırnak batmasının önlenmesi için ise aşağıdaki noktalara dikkat edilebilir:

 • Tırnaklar, kıvrım oluşmasına imkan vermeyecek şekilde düz bir hatta kesilmelidir. Kesim yapılırken tırnak çok kısa kesilmemelidir. Diyabet gibi düzenli ayak bakımının önemli olduğu sistemik hastalıklara sahip kişilerde tırnak ve ayak sağlığının korunmasına azami özen gösterilmeli, olası tırnak ve cilt enfeksiyonlarının önüne geçilmelidir.
 • Kişilerin tırnak ve ayak parmaklarını baskı altında bırakmayacak ayakkabıları tercih etmesi önemlidir. Ayak parmaklarını bitişik ve ayakkabı duvarına dayalı şekilde bırakan ayakkabılarda tırnak yapısı bozularak batmayla sonuçlanabilir. Diyabet gibi sistemik hastalıkları olan hastalar ayaktaki sıkışma hissini algılamakta sorun yaşayabilen hastaların ortopedik ve ayak yapısına uygun ayakkabıları tercih etmesi önerilir.
 • Tırnak yapısına zarar verebilen ve ayakta terleme sebebiyle tırnak şeklinin daha kolay bozulmasına yola açacak fiziksel aktivitelerin azaltılması veya kişiye uygun aktivitelerin tercih edilmesi gerekir. Sportif aktivitelerde bulunan kişilerin ayak bakımlarını düzenli olarak yapması; ayak tırnaklarının zarar görmesine izin vermeyen ayakkabıları tercih etmesi, ayaklarını mümkünce sık bir şekilde kurutması önerilir.
 • Tırnak batmasına bağlı enfeksiyon gelişmesi halinde, kişinin altta yatan hastalıklarına ve enfeksiyonun verdiği hasara bağlı olarak topikal veya sistemik antibiyotik uygulaması gerekebilir. Uygun antienflamatuvar ilaçlarla birlikte tırnağın kesilmesi veya tamamen çekilmesi gündeme gelebilir. Tedavinin uygun şekilde düzenlenmesi için uzman bir hekim tarafından değerlendirilmesi gerekir.
 • Tırnağın mantar veya diğer enfeksiyonları dermatoloji uzmanı tarafından uygun antibiyotiklerle tedavi edilmelidir.

Tırnak Batması Nedir? Hakkında Sık Sorulan Sorular

Tırnak batması; tırnağın doğal yapısının çeşitli nedenlerle bozularak daha kıvrımlı bir hal alması, tırnak kenarlarında kalan dokuların içine doğru büyümesi ve dokuları baskı altında bırakması olarak özetlenebilir.

Enfeksiyon gelişmesi durumunda tırnak batmasının tedavisi, ilaç kullanımı ile beraber tırnak yapısının yeniden sağlıklı bir forma kavuşturulması amacıyla yapılan tırnak bakımı ile sağlanır.

Dr. Öğr. Üyesi
Özlem Karaca Ocak
Genel Cerrahi
MEDICANA INTERNATIONAL SAMSUN
Profili Gör
Oluşturma: 25.05.2022 08:41
Son Güncelleme: 17.08.2023 05:15
Oluşturan: Özlem Karaca Ocak
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri