Karaciğer Nakli ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Karaciğer Nakli ile İlgili Sık Sorulan Sorular
Hangi Durumlarda Karaciğer Nakli Gerekir?

Bazı kalıtsal anomaliler, aşırı alkol ve ilaç kullanımı, kanser veya hepatite neden olan virüsler karaciğerde geri dönüşsüz bir hasar başlatabilir. Bu durumda karaciğer sertleşerek küçülür, üzerinde irili ufaklı şişlikler oluşur ve siroz gelişir. Karaciğer sirozu; kanama, sarılık, karında su toplanması (asit), enfeksiyon ve zehirli atıkların vücutta birikmesi ile koma gibi ölümcül sonuçlara yol açabilen bir durumdur. Sonuçta çare karaciğer nakli olabilmektedir.

Nakil İçin Gerekli Karaciğer Kimlerden Temin Edilir?

Yoğun bakım ünitelerinde beyin ölümü tespiti yapılan ve organları bağışlanan vakalardan karaciğer alınması yoluyla yapılır.

Canlı Karaciğer Vericilerinde Yaş Sınırı Nedir?

18 yaşından büyük 55 yaşından küçük olmak gerekir, eşlik eden sağlık sorunları verici olmaya engeldir.

Verici ve Alıcı Arası Ne Tür Bir Uyum Aranır?

Kan grubu uyumu gerekir. 0 Rh (-) genel verici, AB Rh (+) genel alıcıdır. Örnek olarak A Rh (+) bir alıcı için A Rh (+), A Rh (-) bir alıcı için 0 Rh (+), 0 Rh (-) kan gruplarından verici olabilir.

Verici için Ameliyat Riski Nedir?

Dünyada kabul edilen risk %1 civarındadır.

Vericiler Normal Yaşamlarına Ne Zaman Dönerler?

Problemsiz seyreden olgulardan 10 gün civarında taburcu olurlar ve aktif hayatlarına 1 ayda dönerler, 3 ay süreyle spor yapamazlar.

Vericiler Uzun Vadede Ne Gibi Sağlık Problemleri Yaşarlar?

Hiçbir sağlık sorunu yaşamazlar, çok nadiren ameliyat sırasında gelişen komplikasyonlar nedeniyle sarılık ve karaciğeri besleyen damar tıkanıklıkları gibi problemler sonucu kalıcı sekeller oluşabilir. Ancak bu olasılık %1'den azdır.

Karaciğerin Ne Kadarı Alıcıya Nakledilmek İçin Alınır?

Erişkin alıcılar için sağ lob alınır. Karaciğerin bu kısmı yaklaşık %60 civarındadır. Bazı erişkinlerde sol lob alınabilir (%40). Çocuk alıcılar için sol lateral segment denilen parça alınır (%20).

Vericide Kalan Karaciğer Kendini Yeniler mi?

Evet, problemsiz olgularda 6 haftada tam büyüklüğüne ulaşır.

Nakledilen Karaciğer Alıcının İhtiyacını Karşılar mı?

Vericide yapılan hesaplamalar ile alıcının ihtiyacını karşılayacak büyüklükte karaciğer alınır, doğal olarak vericide kalan karaciğerin de yeterli olması gerekir. Bu kriterler karşılanmazsa nakil işlemi gerçekleştirilemez.

Nakledilen Karaciğer Kendini Yeniler mi?

Nakledilen karaciğer de vericide olduğu gibi 6-8 haftada olması gereken büyüklüğe ulaşır. Normal insanda karaciğer vücut ağırlığının %2'si kadardır. Örnek olarak 75 kg bir insanın 1500 gr. karaciğeri olur.

Alıcıda Hepatit B ve Hepatit C Varsa Yeni Karaciğerde de Nükseder mi?

Hepatit B immünglobulini kullanılması ile %95 nüksetmez, hepatit C nükseder. Ancak karaciğerde çok uzun sürede yeniden problem oluşur.

Alıcılar Nelerden Korunmalıdır?

Genelde çok kalabalık ortamlardan ve hava kirliliğinden kaçınmalıdırlar. Sigara içilen ortamlardan ve gribal infeksiyon geçirenlerden uzak durmalıdırlar. Tokalaşmak ve yanaktan öpüşmek tavsiye edilmez.

Alıcılarda Karaciğer Tümörü Bulunması, Sonucu Nasıl Etkiler?

3 cm çapından küçük tümörlerde nüks ihtimali çok düşüktür. Tek bir tümör çapı 5 cm üzerinde ya da birden fazla tümör mevcudiyedinde toplam 8 cm üzerinde ise transplantasyon yapılmaz.

Karaciğer Nakli Sonrası Ne Kadar Süreyle İlaç Kullanılır?

Şuanki bilgilere göre 10 yıl ilaç kullanmak gerekliliği söz konusudur.

Karaciğer Nakli Sonrası Ne Sıklıkla Takip Yapılır?

İlk iki haftada 2 kez, 3 ay haftada 1 kez, ilk yıl sonuna kadar her iki haftada 1 kez, daha sonra ayda 1 kez kontrol ve kan tetkikleri yapılmalıdır.


Karaciğer Nakli ile İlgili Sık Sorulan Sorular Hakkında Sık Sorulan Sorular

Yoğun bakım ünitelerinde beyin ölümü tespiti yapılan ve organları bağışlanan vakalardan karaciğer alınması yoluyla yapılır.

Zamanında yapılan karaciğer nakillerinde %80 inin üzerinde başarı oranı vardır.

Oluşturma: 22.09.2020 01:16
Son Güncelleme: 19.07.2022 03:43
Oluşturan: Medicana Web ve Yayın Kurulu
+A A-