KURUMSAL HABERLER


+A A-

TAVI: Ameliyatsız Kalp Kapağı Değişimi

TAVI: Ameliyatsız Kalp Kapağı Değişimi


TAVI: Ameliyatsız Kalp Kapağı DeğişimiProf. Dr. Engin Bozkurt

Kardiyoloji

Medicana International Ankara Hastanesi

Aort Darlığı Nedir?

Vücuda kan pompalayan kalbin sol karıncığı (sol ventrikül) ile kalpten çıkan ana atardamar (aort) arasındaki kapakçıktır. Aort kapak, romatizmal kapak hastalığı, doğumsal aort kapak anomalisi (biküspit kapak) ve yaşlanmaya bağlı olarak bozulabilir ve daralabilir. Aort darlığı ilerledikçe kalbin sol karıncığı (sol ventrikül) yüksek basınca maruz kalmakta ve ayrıca vücuda pompalanan kan miktarı da azalmaktadır. Sol kalbin yüksek basınca maruz kalması ve vücuda daha az kan pompalanması bir dereceye kadar hastaya sıkıntı vermez. Ne zaman ki aort kapak ciddi derecede daralır, hastanın şikayetleri ortaya çıkmaya başlar.

Aort Darlığı Belirtileri Nelerdir?

Aort kapak ciddi derecede daraldığında hastanın ilk şikayeti genellikle eforla gelişen nefes darlığıdır. Hasta yürüdüğünde ya da merdiven çıktığında nefes darlığı hissetmeye başlar. Yıllar içinde darlık ilerledikçe hasta nefes darlığına ilave olarak göğüs ağrısı da duymaya başlar. Aort darlığı çok ilerlediğinde hastada bayılmalar ortaya çıkar ki bu evreye gelindiğinde hastanın ani ölüm riski de oldukça yüksektir.

TAVI: Ameliyatsız Kalp Kapağı Değişimi

Girişimsel Kardiyoloji alanındaki yeni teknolojiler ve geliştirilen işlemler sayesinde, kalp kapak hastalıklarının tedavisi girişimsel yöntemlerle yapılabilmektedir. Kardiyolojide devrim niteliğinde değerlendirilen TAVI yöntemiyle, Ameliyatsız Kalp Kapağı Değişimi yapılabilmektedir. Bu yöntemle, göğüs kafesi açılmadan kapak değişimi sağlanmaktadır.


Aort kapağı kalpten çıkan ana atar damarın ağzındaki kapaktır. Eğer aort darlığı tanısı konduysa bunalmış hissedebilirsiniz ve tedaviye adım atmayı zorlaştırabilir. Fakat ne kadar çabuk ilgilenirseniz, hayata ve sevdiğiniz her şeye daha çabuk geri dönebileceksiniz.


TAVR (Transkateter Aort Kapak Replasmanı) olarak da adlandırılan TAVI hayatınıza daha hızlı geri dönmenize yardımcı olabilecek yeni bir aort darlığı tedavisidir.


TAVI sırasında ne olur?

Doktorunuz prosedürü hastanede gerçekleştirir. Sağlığınıza bağlı olarak, sizin için en uygun anestezi tipini belirler. Tam olarak uyuyor olabilirsiniz veya uyanık olabilirsiniz ancak ağrıyı dindirmenize ve engellemenize yardımcı olacak ilaçlar verilir. İşlem sırasında kalbiniz atmaya devam edecek. Bu, kalbinizin durduğu ve kalp ve akciğer kanı makinesine yerleştirilecek olan açık kalp ameliyatından oldukça farklıdır.


TAVI açık kalp ameliyatından farklıdır çünkü hastalıklı bir aort kapakçığını tedavi etmek için bir yaklaşım kullanır. Doktorunuz kalp kapakçığınızı değiştirmek için en iyi yaklaşımı belirleyecektir, ancak en yaygın teknik hasta anjiyo olacakmış gibi kateter masasında gerçekleştirilir.

Adım Adım TAVI

Image title

A-Bacak atar damarından kateter ile kalbe giriş ve aort kapak bölgesine ulaşma

B-Balon ile aort kapak bölgesinin genişletilmesi

C-Biyolojik kapağın yerleştirilmesi

D-TAVI uygulamasının son hali


Hastalar TAVI tedavisinden hemen sonra semptomlarından kurtulabiliyorlar.

Kimlere TAVİ Yapılabilir?

Ciddi aort kapak darlığı tanısı konulmuş her hasta TAVİ yönünden değerlendirilmelidir. Açık Kalp Cerrahisi için riskli olan ve 65 yaş üzerindeki hastalar TAVİ için uygun adaylardır.

TAVİ İşleminin Riskleri Nelerdir?

Bu işlemde ölüm ve maluliyet riski kardiyolojide kullanılan diğer anjiyografik tanı ve tedavilerine göre daha yüksektir. Ancak TAVİ yönteminin ameliyat yapılamayan ya da ameliyat riski çok yüksek olan hastalarda yapıldığı ve mevcut hastalığın zaten başka türlü tedavi şansı olmadığı unutulmamalıdır. TAVİ işleminde ve takip eden 30 günde ölüm riski % 1-5 kadardır. Yine işlem sonrası 1 aylık sürede küçük ya da büyük felç geçirme riski % 1-2 kadardır. Ölüm ve felç geçirme dışındaki riskler büyük ölçüde tedavi edilebilir risklerdir.


Prof. Dr.
Engin Bozkurt
Kardiyoloji
MEDICANA INTERNATIONAL ANKARA
Profili Gör
Oluşturma: 09.05.2019 12:00
Son Güncelleme: 06.12.2021 03:13
Oluşturan: Engin Bozkurt