Varfarin Nedir?

Varfarin Nedir?Coumadin marka adıyla da bilinen varfarin, kandaki pıhtılaşmayı önlemek için kullanılan reçeteli bir ilaçtır. Antikoagülan (kan sulandırıcı) ilaç grubunda yer alan varfarin, pıhtılaşmayı engelleyerek kana akışkanlık kazandırır. Varfarinin etkileri arasında, var olan pıhtıları küçültmek veya parçalamak yoktur. Varfarin mevcut pıhtıların daha fazla büyümesini önler ve yeni pıhtıların oluşma olanağını kısıtlar.

Karaciğerde üretilen ve kan pıhtısı oluşumunda ihtiyaç duyulan pıhtılaşma faktörleri, kanamayı durdurmak için trombositler ile bir arada işlev gösterir. Pıhtılaşma faktörlerinin yapımını engelleyen varfarin sayesinde kanın pıhtılaşması önlenir. Kullanıldıktan 48 saat sonra etki göstermeye başlayan varfarinin etkilerinin istenilen düzeye ulaşması 5. günde gerçekleşir. Varfarin kullanımından daha hızlı sonuç almak için ilacın heparin ile birlikte kullanılması da mümkündür. Ancak bu karar sadece uzman doktorlar tarafından verilebilir.

Varfarin Nasıl Kullanılır?

Varfarinin pıhtılaşmayı önleyen etkilerinin istenilen düzeye ulaşması kullanılmaya başlamasından itibaren 5 gün sürer. Bu nedenle kullanımının ilk günlerinde heparin ilacından destek alınabilir. Varfarin, tablet formunda bir ilaçtır ve günde bir doz olacak şekilde kullanılır. İlacın her gün aynı saatte alınması önemlidir. Varfarin hem aç hem de tok iken alınabilir. Varfarin tedavisine başlanmadan önce kişilere belirli test ve kontroller yapılır. Bu kontroller ilaç kullanımı devam ederken de sürdürülür. Kontrol ve ölçümler sırasında riskli bir sonuç ile karşılaşılması durumunda ilacın kullanımı kesilebilir. Yapılan testlerin bir diğer amacı ise kişinin uygun dozu aldığına emin olmaktır. İlacın doz ayarı, kullanacak olan hastaya özel olarak ayarlanır.

Belirli hastalıklara sahip kişilerin varfarin kullanması risk oluşturabilir. Özellikle kanama eğilimi bulunan hastalar için varfarin kullanımı güvenli değildir. Trombosit fonksiyon bozukluğu olan kişiler, yakın zamanda ameliyat olanlar ve kısa süre önce mide veya bağırsak kanaması geçirmiş kişilerin de varfarin kullanması risk taşır. Karaciğer veya böbrek yetersizliği şikayeti olan kişilerin ilacı dikkatli kullanması çok önemlidir. Aynı durum hamile kadınlar için de geçerlidir. Bu gibi durumlarda hasta, doktoru net bir şekilde bilgilendirmelidir.

Varfarin kullanan hastaların yaralanma riski içeren aktivitelerden uzak durması mühimdir. Ağır bir şekilde spor yapılması da bu süreçte önerilmeyen aktiviteler arasında yer alır. Varfarin kullanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer detay ise ağız bakımı sırasında temkinli olmaktır. Dişlerin sert olmayan bir fırça ile yumuşak bir şekilde fırçalanması gerekir. Aksi takdirde istenmeyen kanamalar gerçekleşebilir.

Varfarin İlacının Etkileri

Pıhtılaşma, vücudun kanamayı engellemek için oluşturduğu bir savunma mekanizmasıdır. Pıhtılar her ne kadar kanamaları durdurma işlevine sahip olsa da belirli durumlarda damarları tıkayabilir. Dolayısı ile yanlış yerde oluşan pıhtı organlara giden kanın akışını aksatabilir veya tamamen durdurabilir. Damarlardaki pıhtılar kalp krizi, damar tıkanıklığı ve felç gibi sorunlara sebebiyet verebilir. Ciddi tıbbi riskleri ortadan kaldırmak için kullanılan varfarin, damar yolunda oluşan pıhtıların büyümesini durdurur ve damar sisteminin başka bir yerinde pıhtı oluşmasının önüne geçer.

Tedavisinde varfarin kullanılan bazı hastalıklar şunlardır:


Bununla beraber, bir ameliyat sonrası hastada kan pıhtılaşması riski varsa bunu önlemek için de varfarin ilacına başvurulabilir. Özellikle büyük cerrahi ameliyatlarda pıhtılaşma riskini ortadan kaldırmak için ameliyat öncesinde ve sonrasında varfarin kullanılır.

Varfarin Yan Etkileri

Varfarin kullanımına bağlı olarak ortaya çıkabilecek yan etkilerin başında kanama gelir. İlacın doz ayarlaması kişi için doğru değilse veya ilaç dozu kişiye fazla gelir ise istenmeyen, sebepsiz kanamalara rastlanabilir. Kusma ve öksürme ile birlikte ağızdan kan gelmesi, boşaltım sırasında kanama olması, burun ve diş etinde kanamalar ilacın yan etkilerinden birkaçıdır. Ayrıca vücut üzerinde darbe almaksızın morarmalar oluşması da ilacın yan etkileri arasında yer alır. Kadınlarda ise genital kanama ile karşılaşılması olasıdır. Şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı gibi belirtiler beyin kanamasına işaret eder ve ilacın yan etkilerinden biri olarak bilinir. Söz konusu yan etkilerden herhangi biri ile karşılaşılması halinde ilaç hemen bırakılıp uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Varfarin Nedir? Hakkında Sık Sorulan Sorular

Varfarin, kalp ve damar sistemindeki pıhtılaşmayı önlemek amacı ile kullanılan bir ilaçtır.

Damarlardaki pıhtılar kalp krizi, damar tıkanıklığı ve felç gibi sorunlara sebebiyet verebilir.

Uzm. Dr.
Ahmet Yanık
Kardiyoloji
MEDICANA INTERNATIONAL SAMSUN
Profili Gör
Oluşturma: 19.05.2022 09:56
Son Güncelleme: 29.12.2022 09:38
Oluşturan: Ahmet Yanık
+A A-

İlgili Bölüm Hekimleri